Menu

Jak na sprosté dítě

10.4.2018 - Děti
Jak na sprosté dítě

Když se narodí miminko, všichni se nad ním rozplývají. Děťátko hýčkáte, rozmazlujete a vychováváte. Radujete se z každého bobečku v nočníku a s radostí voláte babičkám a kamarádkám. Učíte dítě mluvit a z toho věčného žvatlání sami šišláte. Je to opravdu velký výkon. A když svého rozumného chlapečka a roztomilou holčičku pošlete do školky, máte pocit, jako byste doběhli závod.
rodina s gerberou

Jdeme do školky

Pak prožíváte období zvykání na nové prostředí, otřete několik slz, zapamatujete si, která paní učitelka je Broňka a která Dáša, pochopíte, kdo s kým kamarádí a kdo ne. Zvyknete si a najednou z dítěte začnou padat slova, že by se i v té nejhorší hospodě museli stydět! Ačkoli se vám to může zdát neskutečné, dobytek a různě pojmenované části těla, se v jeho slovníku pěkně zabydlují.

Hlavně vydržet!!!

Nejprve reagujete překvapenými pohledy, protáhlým obličejem, domluvami, výčitkami, nebo i křikem. Zdá se vám, že veškerá vaše snaha se míjí účinkem a tak, čím déle to trvá, jste stále víc a víc podráždění. I když se to zdá neuvěřitelné, jediná rada, jak vše vrátit do normálního stavu, je VYDRŽET! Ve skutečnosti není třeba se příliš znepokojovat, neboť jde o přirozenou potřebu dětí, kterou musíme přežít!

ochrana před sluncem

Co dělat, když je je toho moc?

Určitě nereagujte překvapeně, nerozčilujte se, nenadávejte a nezveličujte to, co už bylo řečeno. Křikem a fyzickými tresty, ale situaci ještě víc zhoršíte. Uvědomte si, že dítě možná ani netuší, co vlastně řeklo. Možná neví, jaký má slovo význam a jak moc se nehodí. A dost možná zopakovala jen slova, které někde slyšelo. Jen se rozpomeňte, jak si dědeček minulý týden zanadával, když mu ráno nechtělo nastartovat auto. A co vy? Mluvíte za každých okolností slušně? Pokud z vašeho dítěte nějaké to ošklivé slovo vypadne, ihned mu trpělivě vysvětlete, že se to neříká a slušní lidé tak nemluví.
příprava na pusinku

Nemějte strach!

Nebojte se, že z vašeho dítěte roste nějaký pobuda! Opravdu se neděje nic, co by nepatřilo do jeho normálního vývoje. Tak nemějte strach, že by to to přešlo. A rada na závěr: šetřete energii, jednou přijde i puberta.