Menu

Sonda Juno

10.4.2018 - Technika
Sonda Juno

Nehostinné prostředí daleko od domovské planety, mise, do které se vložila spousta kapitálu a také spousta nadějí, stroj budoucnosti a manévrovací schopnosti dosud nevídané. Takto popisují sondu, která se před pěti lety vydala na cestu k Jupiteru, její strůjci i kritikové.
Co ale o této sondě a jejích vlastnostech víme? V čem je jiná, než sondy, které NASA vypustilo do vesmíru před ní? Zeptali jsme se.
pohled na Jupiter z Marsu
1.       Rychlost
Sonda dokáže nabrat rychlost díky gravitaci Jupiteru, které se progresivně zrychluje na rekordy, které by na Zemi nebyly vůbec proveditelné. To dělá ze sondy Juno rekordmana – nejrychlejší produkt, který kdy lidstvo bylo schopné vyrobit. Ve finální fázi dosedání na planetu dosahovala sonda rychlosti asi 260 tisíc kilometrů v hodině, což je desetinásobek rychlosti startu raketoplánu, který vyzdvihl k měsíci Neila Armstronga v šedesátém devátém roce. Na oběžné dráze Jupiteru sonda zpomalí na dvě stě deset tisíc kilometrů, aby se přiblížila co nejblíže k mračnům, která si vědci přejí vyfotografovat.
člověk ve vesmíru s Jupiterem v pozadí
2.       Titan
Aby sonda odolala magnetickému poli, které se vyskytuje na oběžné dráze Jupiteru, musí být její obal z titanu, který váží skoro dvě tě kilogramů. Dá se říct, že se jedná o protiatomový kryt, protože planeta je silně radioaktivní.

3.       Solární technologie
Jelikož je tato mise nejnáročnější v historii, celá sonda je postavená tak, aby byla schopná fungovat i v hlubokém vesmíru, kde je třicetkrát méně světelné energie než na zemi. Proto má ty nejlepší solární technologie a také nejúspornější elektroniku, kterou kdy člověk vymyslel. Přesto aby dokázala fungovat, nesmí se dostat do stínu Jupiter a tedy mimo solární záři.
vesmírná družice a Jupiter
4.       Veřejnost
Na tom, co bude Juno fotografovat, se podílejí i občané. NASA vytvořilo webovou stránku, pomocí které můžete i vy vybrat, co bude sonda Juno na Jupiteru fotit.